Forum Chomiczkowy Świat Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Rasy chomików...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Chomiczkowy Świat Strona Główna -> Inne chomiki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chomikpanda
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 15:59, 26 Sie 2009    Temat postu: Rasy chomików...

Zamierzam podać informacje o wszystkich chomikach...
Czyli o:
- Chomik europejski
- Chomik syryjski
- Chomik rumuński – być może podgatunek chomika syryjskiego.
- Chomik turecki
- Chomik kaukaski
- Chiński chomik pręgowany
- Chomik bałkański - pochodzący z Europy.
- Chomik stepowy
- chiński chomik paskowany
- Chomik mongolski
- Chomik tybetański
- Chomik długoogonowy
- Cricetulus obscurus – podobny do szczura
- Cricetulus pseudogriseus – podobny do szczura
- Cricetulus alticola
- Chomik Eversmanna
- Chomik koreański – podobny do szczura
- Chomik dżungarski
- Chomik Campbella – wschodni podgatunek chomika dżungarskiego.
- Chomik Roborowskiego
- I jak ktoś uważa że chomik panda to rasa wychodzi 22...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jadzia_14
Znawca na 100%
Znawca na 100%



Dołączył: 14 Sie 2009
Posty: 478
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Leśna.. xd
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:20, 26 Sie 2009    Temat postu:

Długoogonowy? Może prześlesz jeszcze kilka zdjęć?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Milena
Znawca na 100%
Znawca na 100%



Dołączył: 23 Sie 2006
Posty: 1283
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 40 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:52, 26 Sie 2009    Temat postu:

O niektórych rasach już są informacje, więc nie pisz o wszystkich. I wątpię, żeby było coś o dzikich gatunkach.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chomikpanda
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:26, 26 Sie 2009    Temat postu:

No to zaczynam od chomika rumuńskiego:

chomik rumuński

Cechy ogólne

Chomik rumunski Jest to chomik średni, osiągający rozmiary od 130 do 160 mm. Jego ogon jest bardzo krótki i prawie niewidoczny, ma przeciętną długość 13-20 mm. Górna część ciała jest szara z małymi, słabo zaznaczonymi czarniawymi wzorkami, lub paskiem pomiędzy uszami i na grzbiecie. Brzuch jest białawy, z wyjątkiem czarnych pasów na szyi i klatce piersiowej, którego obecności pozwala zaliczać go do bliskich krewnych rodzaju Mesocricetus. Na karku, ramionach oraz na bokach ciała pojawiają się czarne i żółte plamki.



Pochodzenie i występowanie

Mesocricetus newtoni znaleziony został przez A. Newtona w Bułgarii w drugiej połowie XIX wieku. Zaklasyfikowany jako oddzielny gatunek, oraz dokładniej opisany został przez Nehringa na przełomie XIX i XX wieku. Argyropulo (1933) zaakceptował chomika rumuńskiego jako nowy gatunek Mesocricetus, ale Ellerman oraz Morrison-Scott (1951) długo upierali się, że jest to tylko podgatunek chomika syryjskiego. Również bułgarscy i rumuńscy autorzy przez długi czas nie wiedzieli po której stronie się opowiedzieć. Dopiero w 1981 roku uznano, iż Mesocricetus newtoni jest samodzielnym gatunkiem. Stało się tak, ponieważ uwzględniono morfologiczne różnice do chomika syryjskiego, jak kolor, rozmiar i kształt czaszki i innych przyczaszkowych elementów. Różni się również liczbą chromosomów - u chomika syryjskiego mamy ich 44, natomiast u M. newtoni tylko 38. Ponadto wszelkie próby uzyskania w laboratorium płodnego potomstwa z połączenia chomika syryjskiego i rumuńskiego zakończyły się niepowodzeniem (co dodatkowo podkreśla różną liczbę chromosomów). W miejscowości Dobrudja znaleziono szczątki chomików rumuńskich pochodzących aż z pleistocenu.
Chomik rumuński należy do okazów występujących na Kaukazie, w małych ilościach w Bułgarii oraz Kaukazie. Najprawdopodobniej zmienia swoje tereny zamieszkania wraz ze zmienną aktywnością ludzi na danym obszarze. W Bułgarii zajmuje niskie terenu pomiędzy Danube i Górami Centralnymi, na wschód od Morza Czarnego. W Rumunii spotykany jest w okolicy Dobrudji. Znaleźć go można często na polach uprawnych lucerny oraz innych bylin oraz zbóż, na ugorach oraz na terenach przyległych do pasów lasów. Występuje również na suchych terenach trawiastych na wzgórzu Macin, na wysokości maksymalnie do 467m n.p.m. oraz na trawiastych pagórkach. Wzgórze Macin było początkowo zalesionym terenem, oczyszczonym pod koniec XIX wieku, a chomik rumuński pojawił się tam w piątej dekadzie XX wieku.


Zachowanie

Tak jak pozostałe chomiki średnie jest samotnikiem. Chomik rumuński buduje nory przeciętnie na głębokości 60-80 cm, ale mogą one sięgać nawet do 150 cm w głąb ziemi. Zależne jest to od temperatury zewnętrznej. Podobnie jak chomik turecki zapada w sen zimowy, ponieważ nie stwierdzono jego aktywności w miesiącach zimowych i wczesną wiosną. Przypuszcza się, iż hibernacja rozpoczyna się w listopadzie. Jeśli temperatura w zimie jest wystarczająco wysoka, chomik nie zapada w sen zimowy, lub przerywa go częściej. Hibernacja zależy również od innych warunków zewnętrznych oraz od populacji danego roku. Nory w roku, gdy urodziło się bardzo dużo młodych kopane były płytko, były za to bardzo długie, dlatego można było łatwiej zaobserwować aktywność tych zwierząt. W zimie gryzonie te muszą kopać głębsze nory, aby nie zamarznąć.


Rozmnażanie

Reprodukcja chomika rumuńskiego zaczyna się na przełomie kwietnia i maja, pomimo tego iż samica jest przez cały rok zdolna do rozrodu. Uzależnione jest to od warunków pogodowych oraz dostępnej ilości pożywienia dla niej oraz potomstwa. Zazwyczaj samice rodzą dwa lub trzy razy do roku. Młode samice osiągają dojrzałość płciową przeciętnie w 8-10 tygodniu. Ciąża trwa 16 do 18 dni. W miocie rodzi się przeciętnie od 2 do 10 młodych.


Odżywianie

Żywi się zazwyczaj tym, czym Mesocricetus auratus, zbożami, trawami oraz nasionami. Szczególnie przypadła mu do gustu lucerna. Je również owady oraz zioła.


Ochrona

Od 1991 roku chomik rumuński znajduje się na Czerwonej Liście IUCN gatunków zagrożonych wyginięciem.


info To właśnie dzięki zmysłom chomik odbiera otaczający go świat. Każdy z nas potrafi wymienić: wzrok, słuch, węch, dotyk, smak - a czy wszystkie są tak samo ważne? Niekoniecznie.

Duże, czarne i wyłupiaste oczy sprawiają wrażenie, że chomik ma dobry wzrok. Tymczasem widzi on bardzo słabo - nie rozróżnia kolorów, dostrzega jedynie zarysy przedmiotów z bliskiej odległości, natomiast wszystko oddalone jest zamazane i nieostre. Jego oczy skierowane są ku górze by móc dostrzec drapieżnika, dlatego nieoswojony chomik ucieka przy próbie złapania go od góry. Klatka powinna więc być umieszczona na podwyższeniu, a nie na ziemi żeby nie stresować chomika kiedy się do niego schylamy. Po zmroku wzrok chomika staje się nieco lepszy, ale nadal nie może na nim polegać. Kolorowe klatki, zabawki i wszelkie akcesoria swoim kolorem mają zwrócić naszą uwagę i swoim wyglądem być atrakcyjne jedynie dla kupującego. Dla chomika nie ma najmniejszego znaczenia to czy jego domek jest brązowy czy niebieski. Liczy się tylko rodzaj materiału i kształt. Więc mając do wyboru mnóstwo ładnych, kolorowych akcesoriów, oraz mniej ładnych, ale za to praktycznych - kierujmy się dobrem chomika. Istnieje jednak pogląd, że chomiki potrafią rozróżnić dwie barwy podstawowe: żółty i zielony. W hodowlach zdarza się, że chomiki są trzymane w pomieszczeniu ze słabym, czerwonym oświetleniem, co ułatwia ich obserwację, a samym chomikom w niczym nie przeszkadza. Wzrok chomików albinotycznych (o czerwonych oczach) jest jeszcze gorszy, więc w dzień ich oczy często są przymrużone, a mocne światło bardzo je męczy. Takie chomiki są podatne na choroby oczu, szczególnie na zaćmę...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chomikpanda
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:30, 26 Sie 2009    Temat postu:

Chomik turecki:

Chomik turecki (lub azerski) {Mesocricetus brandti} - gryzoń z rodziny chomikowatych, blisko spokrewniony z chomikiem syryjskim. Jest używany jako zwierzę laboratoryjne, ale nie jest szeroko dostępnym gatunkiem na rynku. W USA jest dostępny do kupienia, ale mniej popularny niż syryjski, ze względu na swój agresywny temperament.
(Z innego źródła: )

Chomik turecki zaliczany jest do chomików średnich. Jest on niewiele większy od chomika syryjskiego bo osiąga od 15 do 18 cm długości. Jego ogon jest niewielki, ma długość przeciętnie 1-2 cm, a dorosły osobnik waży do 230 gramów. Również z wyglądu zewnętrznego przypomina swojego dosyć bliskiego krewniaka. Najczęściej spotykane okazy mają ubarwienie jasnobrązowe na grzbiecie. Posiadają biały brzuszek oraz czarne pasy na szyi. Na obrzeżach brzucha widoczne ciemniejsze futro. Chomik turecki ma czarne oczy oraz duże uszy. Posiada duże torby policzkowe. Jest zwierzęciem kopiącym nory w ziemi, w naturze nie potrzebuje bieżącej wody. Natomiast w niewoli musi mieć dostarczoną świeżą wodę. Gryzoń ten porusza się wolniej niż chomik syryjski. Jest zwierzęciem nocnym podobnie jak większość Mesocricetus. Przeciętnie przeżywa do około trzech lat, choć spotykano starsze osobniki. Przeciętnie po dwóch latach przestaje dbać o futro i przybiera niechlujny wygląd.


Występowanie

Żyje w Turcji, Libanie i Izraelu.

Rozród

Podobny do innych chomików. Jest gatunkiem samotnym i samica sama wychowuje młode. Po kopulacji samca przestaje interesować samica.

Zachowanie

Agresywny, dość trudny w hodowli, można go jednak oswoić, co trwa znacznie dłużej niż innych myszowatych. W naturze prowadzi bardzo skryty tryb życia, najbardziej aktywny jest wieczorem. Żyje przeciętnie 2 lata.

Zagrożenie

Jest wpisany do czerwonej księgi IUCN

Niestety chomik kakuasaki jest nie znaną rasą chomików...
Nie można znaleść o nim żadnych informacji.
Sad Sorry...Sad


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez chomikpanda dnia Śro 19:41, 26 Sie 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chomikpanda
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:43, 26 Sie 2009    Temat postu:


Chomik Bałkański - Cricetulus migratorius

Występowanie
Pochodzi z Europy. Występuje w europejskiej stronie Rosji, na Kaukazie, południu zachodniej Syberii, w Środkowej Azji. Występuje wśród lasostepów, na stepach, dobrze radzi sobie na mokrych terenach, pustyniach i półpustyniach. Na południu zamieszkuje siedziby człowieka i jego gospodarcze budynki.

Zachowanie
Prawdopodobnie nie jest agresywny. Na zimę zbiera nieduże zapasy nasion (do 800 g). Aktywny nocą i podczas zmroku. Wiedzie głównie nocny tryb życia. Woli korzystać z nor innych gryzoni , choć kopie i własne. Pożywienie przetrzymuje za norą w odległości 100-500 m. Krótkie łapki nie pozwalają mu szybko biegać, tak jak myszom i szczurom, dlatego podczas niebezpieczeństwa chomik nie ucieka, ukrywa się lub chowa w norze. Zimą jest mało aktywny, ale nie wpada w odrętwienie lub sen.

Wygląd
Długość ciała wynosi od 13 cm, ogona - do 3,5 cm. Futro szare, ogon i łapki jasne, nieowłosione.

Zaliczany do tego samego gatunku co chiński chomik pręgowany.

Systematyka
Domena - eukarioty
Królestwo - zwierzęta
Typ - strunowce
Podtyp - kręgowce
Gromada - ssaki
Podgromada - ssaki żyworodne
Rząd - gryzonie
Rodzina - chomikowate
Rodzaj - Cricetulus migratorius
Gatunek chomik bałkański


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chomikpanda
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:44, 26 Sie 2009    Temat postu:


Chomik stepowy - Cricetulus barabensis


Występowanie
Chomik stepowy występuje w południowo-wschodniej Azji, w środkowej Mongolii, północnych Chinach oraz na Syberii. Żyje na półpustyniach i stepach, na wysokości do 4000 m n.p.m.

Wygląd
Kolor futerka jest od ciemnobrązowego do rudobrązowego z szarym. Brzuch ma popielaty, na grzbiecie zaś ciemną pręgę. Dość długi osiągający 3cm długości, słabo owłosiony ogon.

Rozmnażanie
Chomiki te osiągają dojrzałość płciową w wieku 4-5 tygodni. Okres rui jest kwietnia do października. Ciąża trwa 20-22 dni, liczba w miocie waha się między 7-11 sztuk.

Systematyka
Domena - eukarioty
Królestwo - zwierzęta
Typ - strunowce
Podtyp - kręgowce
Gromada - ssaki
Podgromada - ssaki żyworodne
Szczep - łożyskowce
Rząd - gryzonie
Rodzina - chomikowate
Rodzaj - Cricetulus
Gatunek - chomik stepowy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chomikpanda
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:52, 26 Sie 2009    Temat postu:

Chomik mongolski:
Znalazłem jedynie zdjęcie... nie mam o nim wiadomości...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez chomikpanda dnia Śro 19:52, 26 Sie 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chomikpanda
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:57, 26 Sie 2009    Temat postu:

Chomik tybetański:
Znalazłem tylko brzydkie zdjęcie tego chomika:


Ale jak to mówią... lepszy rydz niż nic Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chomikpanda
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 20:00, 26 Sie 2009    Temat postu:

Chomik długoogonowy:
Znowu tylko zdjęcie:

Zdjęcia chomików:
Chomik Eversmanna:


Chomik koreański:
[/img]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez chomikpanda dnia Śro 20:03, 26 Sie 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chomikpanda
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 20:04, 26 Sie 2009    Temat postu:

I to na tyle z tymi chomikami... więcej nie moge znaleść... może ktoś inny znajdzie...( i pszepraszam że post pod postem... bo ciężko było mi w jednym poście napisać)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Cambel067
Zbanowany
Zbanowany



Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 5/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 7:53, 04 Paź 2009    Temat postu:

Okej ja spróbuje trochę innych poszukać.Nigdy nie wpadło by mi do głowy że tyle chomików jest SmileSmileSmileSmile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pola
Znawca na 100%
Znawca na 100%



Dołączył: 21 Cze 2009
Posty: 1858
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 43 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Białystok
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:43, 04 Paź 2009    Temat postu:

Cambel nie nabijaj postów takimi odpowiedziami,zawalasz tematy !
Zwracam uwagę 4 raz - tym razem ostrzeżenie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nikki
Znawca na 100%
Znawca na 100%



Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 434
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 5/5
Skąd: Łomża
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:27, 10 Paź 2009    Temat postu:

Ja znalazłam o Roborkach Smile
:
Chomik Roborowskiego

Chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii) jest najmniejszym przedstawicielem chomików karłowatych i wszystkich znanych ras chomików. Ma zaledwie 5 cm długości, jest więc wielkości 2-tygodniowego chomika syryjskiego. Jego futerko ma barwę piaskową, z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Brzuch, łapki i pyszczek są białe. Nie ma pręgi na grzbiecie ani bocznych plam. Porusza się podobnie jak chomik dżungarski, lecz jest bardziej zwinny, ma wiekszy temperament, czasami bywa bardzo nerwowy. Z chomików trzymanych w domu najmniej chyba nadaje się do głaskania, lecz obserwowanie go to duża przyjemność. Na wolności jest przystosowany do życia na piaszczystych pustyniach Azji Srodkowej , gdzie jego piaskowe futerko stanowi doskonały kamuflaż, a duża sprawność ruchowa i szybkość ułatwiają mu ucieczkę przed wrogami na terenach nieosłonietych. Nie kopie rozbudowanego systemu nor, jak robią to jego kuzyni. Wygrzebuje sobie wąski otwór w wydmie i tuż za nim buduje swą sypialnię. Chomik Roborowskieg ze względu na swój niespokojny temperament i kruchą budowę ciała nie nadaje się do głaskania ani do trzymania na rękach, można go jednak obserwować i od czasu do czasu leciutko go pogłaskać w jego klatce.
UWAGA !!! niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie (patrz historia o Kudłatym, Orzeszku i Pędzelku).
Długość ciaży w dniach: 19-22
Ilość młodych w miocie: 1 - 7
Srodowisko: pustynne obszary, żyje w małych grupach
Długość ciała: 4-5 cm
Waga: 20 - 25 g
Pożywienie: nasiona, owady
Wiek: max. 2 lata


Porady



Akwarium dla chomików Roborowskiego powinno być bardzo duże. One są bardzo ruchliwe, uwielbiają biegać i robią to bardzo szybko. Akwarium powinno być wyścielone trocinami. Siano może być dla nich męczace, bo mogą się w nim zaplątywać. Karmię je pokarmem "Koliberek" dla chomika, ktory uwielbiają. Najbardziej lubią z niego kukurydzę. Bardzo lubią jabłka oraz sery ale tych ostatnich nie należy im podawać za często oraz marchewkę. Ostatnio zmieniłem akwarium na klatkę, ale musi być to klatka dla myszy. Radzę nie kupować klatek jednopoziomowych, są one najbardziej ruchliwymi chomikami i muszą się wybiegać. Osobiscie doradzam klatkę zaokrągloną u góry z dwoma poziomami i dwoma wejściami. Na parterze należy postawić domek, najlepiej plastikowy, bo drewniany zjedzą w miesiąc, miseczkę na jedzenie i miseczkę na wodę. Miseczka jest lepsza od pojemników, które często są wadliwe (wada polega na tym, że kulka nie dochodzi do konca i chomik nie może z niego pić). Wodę w miseczce trzeba często wymieniać, bo się brudzi.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Nikki dnia Sob 9:30, 10 Paź 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chomikpanda
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 17:45, 16 Paź 2009    Temat postu:

O roborowskich nie trzeba było bo już jest o nich w temacie chomiki robowskie

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Chomiczkowy Świat Strona Główna -> Inne chomiki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin