Forum Chomiczkowy Świat Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Dla początkujących właścicieli chomików.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Chomiczkowy Świat Strona Główna -> Różne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Chomiczka
Prawdziwy pomocnik
Prawdziwy pomocnik



Dołączył: 05 Lut 2009
Posty: 173
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:10, 17 Mar 2009    Temat postu: Dla początkujących właścicieli chomików.

Nie znalazłam niegdzie takiego tematu więc napiszę. Niektórzy dopiero zaczynają swoją przygodę z chomiczkiem i nie wie się jak nim opiekować Wink Dlatego ja chciałam napisać tu potrzebne informacje o tym jak zająć się chomiczkiem Smile (niektórzy też poprostu mogą czegoś nie wiedzieć i też może im się przydać Wink)
Jak wybrać chomika
Gdzie należy kupować chomiki
Sklepy zoologiczne oferują klientom duży wybór chomików, a ponadto wszystkie niezbędne akcesoria. Wybieramy sklep zoologiczny, w którym są odpowiednie wybiegi dla zwierząt , właściwe warunki sanitarne klatek. Innym źródłem chomików są profesjonalni hodowcy, których oceniamy według kryteriów podobnych do tych, które decydowały o wyborze sklepu.
Jak wybrać zdrowego chomika
Chomiki to zwierzęta śpiące w ciągu dnia i dlatego w trakcie naszych odwiedzin w sklepie zoologicznym z zasady śpią lub odpoczywają. Zdrowy chomik wyrwany ze snu wyjdzie na powitanie nowym właścicielom. Jeżeli przebudzone zwierzątko jest powolne i ospałe, to znak, że może być chore. Należy zwrócić uwagę również na lśniące futerko, czysty zadek (brudne okolice odbytu mogą być oznaka biegunki), oddech (głośny oddech może być sygnałem kłopotów z układem oddechowym) i bystre oczka. Wybierając chomika, należy uważnie przyjrzeć sie klatce, w której był trzymany - jeżeli znajduje się w niej zbyt wiele zwierząt, a klatka jest brudna, istnieje ryzyko, że chomik jest chory. Pamiętajmy, że widoczne ciemne plamki na biodrach chomika nie są oznaka choroby. Ciemne plamki w tych okolicach to gruczoły zapachowe, które nie zawsze są pokryte sierścią.
Jeden czy parka
Małe zwierzątka z zasady nie czują się dobrze w samotności, jednak chomik syryjski jest odstępstwem od tej reguły. Nie należy kupować pary chomików po to, by dotrzymywały sobie towarzystwa! Dwa chomiki trzymane w jeden klatce będą ze sobą walczyć, co może doprowadzić do śmierci słabszego osobnika. Chomik trzymany w pojedynkę nie będzie tęsknił za kompanem, gdyż z natury jest samotnikiem. Tyle o syryjskim !
Inne rasy (dżungarskie, Roborowskiego itd.) mogą być trzymane w parach. Lecz gdy zauważymy coś niepokojącego w ich zachowaniu, zareagujmy natychmiast, może się zdarzyć oczywiście, że chomiki się polubią bądź dojdzie między nimi do sprzeczki, której skutkiem może być rana lub nawet śmierć.
samiec czy samiczka
Każdy chomik, niezależnie od płci, jest doskonałym zwierzątkiem domowym. Aby określić płeć osobnika, należy sprawdzić odległość między odbytem i otworem moczowo-płciowym , która jest znacznie większa u samca niż u samicy. Zadek dorosłego samca jest nieco bardziej spiczasty niż zadek samicy.
W jakim wieku
Małe chomiki opuszczają gniazdo po czterech tygodniach i trafiają w ręce nowych właścicieli w wieku około sześciu tygodni. Jest to około 1,5 miesiąca, ale może się zdarzyć, że właściciel odda chomika po 2-3 miesiącach od narodzin. Ale to nie ma wpływu na oswajanie. Sześciotygodniowy chomik lub troszkę starszy nie sprawi problemu pierwszemu właścicielowi w oswajaniu. Oswajając starszego, będziesz musiał wykazać sie większą cierpliwością Wink
Transport
Aby przewieźć chomika ze sklepu do domu, będziemy potrzebować niewielkiego pudełka z otworami wentylacyjnymi. Możemy również zaopatrzyć sie w plastikowy transporterek, który zapewni zwierzątku większe bezpieczeństwo i przyda się, by umieścić w nim chomika, gdy sprzątamy klatkę lub musimy z chomikiem wyjść na zewnątrz (wizyta u weterynarz, przejazd samochodem).
Jak dbać o chomika
Chomiki dbają o własne futerko
Chomiki samodzielnie pielęgnują swoje futerko, więc rasy krótkowłose nie potrzebują pomocy właścicieli. Jeżeli czesanie sprawia chomikowi przyjemność, możemy szczotkować futerko miękką szczoteczką do zębów. Zabieg taki nie czyni mu krzywdy i pomaga usunąć nagromadzony w sierści brud i kurz. Chomik czesany codziennie przyzwyczaja się do zabiegów i nie przeciwstawia się, gdy jest to potrzebne do zachowania zdrowia. Pamiętajmy... nie kąpiemy chomika! Kąpiele stosujemy jedynie w skrajnych przypadkach (np. gdy chomik wpadł w lepką lub niebezpieczną dla zdrowia substancję).
Zdrowe futerko
Sierść chomika jest barometrem jego zdrowia. Lśniące futerko oznacza zazwyczaj, że chomik jest dobrej kondycji. Zmierzwione matowe futerko jest pierwszą oznaką choroby.
Gruczoły
Ciemne, wilgotne, a nawet łyse plamki w okolicach bioder chomika nie są objawem choroby. Samce i samice mają gruczoły zapachowe, którymi zaznaczają swoja obecność na określonym terenie. Gruczoły te są zazwyczaj zakryte futrem, jednak dojrzałe samce często liżą ich powierzchnię, przez co plamki stają sie bardziej widoczne.
Chomiki długowłose wymagają regularnej pielęgnacji
Chomiki wykorzystują zęby i pazurki do pielęgnacji własnego futerka, jednak to nie wystarcza, by dbać o nienaturalnie długą sierść. Chomiki długowłose powinny być przyzwyczajane do regularnego czesania za młodu, zanim sierść osiągnie pełną długość. Futerko należy czesać bardzo delikatnie, przy użyciu miękkiej szczoteczki np. szczoteczki do zębów jescze nie użytej!
Pokarm i żywienie
Informacje ogólne
Jeśli hodowca decyduje się na żywienie tradycyjne musi pamiętać o tym, że podstawą prawidłowej diety jest jej różnorodność. Chomiki są w znacznej mierze wszystkożerne i w ich pożywieniu powinno znaleźć się ziarno, pieczywo, kasze, owoce warzywa i mięso, zarówno surowe jak i gotowane. Jako smakołyk można podawać również gałązki drzew i krzewów. Zawierają; one nieco garbników, a ponadto doskonale nadają się do ścierania zębów. Trzeba bardzo uważać co podajemy chomikom, by np. nie doprowadzić pupila do biegunki czy nawet śmierci.
Chomik to kolekcjoner
Jednym z charakterystycznych zwyczajów chomika jest gromadzenie zapasów. Większość pożywienia, które wsypujemy do miseczki, nie jest spożywana, ale przenoszona w bezpieczne miejsce i magazynowana. Chomiki mają duże worki policzkowe, gdzie potrafią zmieścić zapasy o wadze odpowiadającej niemal połowie ich masy ciała. Gdy torebki policzkowe są puste, stają się niewidoczne. Ich obserwacja jest możliwa jedynie, gdy policzki wypełnia nagromadzone jedzenie. Aby zapewnić bogate zapasy, pożywienie podajemy w ilości znacznie znacznie przekraczającej realne potrzeby chomika. Łatwo psujący się pokarm powinien być podawany w umiarkowanej ilości. Niewielka porcje sprawią, że nasz ulubieniec zje go natychmiast, a pożywienie nie ulegnie rozkładowi w zakamarkach klatki.
suchy pokarm to podstawa diety chomika
Najprostszym sposobem, by zapewnić chomikowi zrównoważoną dietę, jest podanie gotowej mieszanki ziaren, zbóż i orzechów. Mieszankę możemy sporządzić we własnym zakresie, jednak pamiętajmy, że nadmiar ziaren słonecznika i orzeszków ziemnych prowadzi do szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej i otyłości zwierząt. W sklepach zoologicznych znajdziemy również pożywienie w formie sprasowanych kul i kolb. Suchy pokarm powinien być przeznaczony w odpowiednich warunkach. Starajmy się nie podawać chomikom karmy starej lub zwietrzałej.
Wzbogać dietę owocami i warzywami
wzbogacać dietę ważywami i owocami
Świeże produkty podajemy w niewielkich ilościach, tak by chomik zjadł je na poczekaniu. Zbyt dużo świeżych produktów w diecie chomika prowadzi do niestrawności. Jedna róża brokułu lub plasterek jabłka w pełni zaspokajają dzienne potrzeby pokarmowe.
mało białka
Niewielka ilość białka w diecie chomika przyniesie mu wiele korzyści. Dwa razy w tygodniu podajemy plasterek gotowanego jajka lub jogurtu naturalnego lub też kawałeczek gotowanego kurczaka (pamiętajmy, by usunąć z klatki niezjedzone resztki wysokobiałkowego pokarmu). Możemy spróbować podania żywego pokarmu w postaci larw, koników polnych lub świerszczy (2-3 sztuki jednocześnie). Żywy pokarm powinien być kupowany w sklepie zoologicznym. Owady schwytane w przydomowym ogródku mogą być skażone środkami owadobójczymi.
gry i ćwiczenia
ruch to podstawa
Jeżeli chomik nie ma okazji do ćwiczeń, stanie sie ociężały i zacznie chorować. Oswojony i możliwie posłuszny chomik może biegać po mieszkaniu właścicieli. Jednak trzeba pamiętać, że ludzkie domostwa są pełne niebezpiecznych dla zwierzątka pułapek, więc rejony odkrywane przez naszego ulubieńca muszą być odpowiednio przygotowane. Pamiętajmy też, że chomiki to gryzonie! Wszelkie kable i trujące rośliny muszą być usunięte z chomiczego wybiegu.
Karuzele są świetne... do czasu
Niektóre klatki dla chomików są standardowo wyposażone w karuzele (kołowrotki). Zabudowane karuzele są bezpieczniejsze od drucianych, które często bywają przyczyną kontuzji delikatnych łapek. Chomiki uwielbiają zabawy we wnętrzu i na powierzchni karuzeli. W trakcie takich zabaw potrafią biec aż 8 kilometrów dziennie! Niektóre chomiki w ferworze zabawy zapominają o zmęczeniu i biegną aż do utraty tchu. Z tego względu karuzela nie powinna stać w klatce przez cały czas.
chodziki-popularne kule
Chodzik dla chomika, czyli tzw. kula, pomaga zwierzętom zachować sprawność i pozwala poznać nowe zakamarki, jednak należy jej używać niezwykle ostrożnie. Chomik znajdujący się w przewiewnej kuli może bez ograniczeń poznawać nasze mieszkanie. Prawidłowo skonstruowany chodzik uniemożliwia chomikom ucieczkę i zapewnia bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że zabawa w chodziku musi odbywać się pod okiem właściciela, który uchroni zwierzątko przed niebezpieczeństwem schodów lub otwartych drzwi. Pamiętajmy również, by nie pozwalać na zbyt długo przebywanie w chodziku - dziesięć do dwudziestu minut dziennie wystarczy dla zdrowego chomika.
labirynty
Doskonałym wybiegiem dla chomika jest duży, wysoki karton, który możemy urozmaicić wieloma zabawkami, jak: mniejsze pudełka, tekturowe rurki i drabinki. Wasz chomik polubi zwiedzanie placu zabaw, który może być inaczej aranżowany przy każdej nowej zabawie.
Polecamy również labirynt z serii Habitrail Playground (po prawej), który dostarczy waszemu ulubieńcowi nowych wrażeń.
Łączenie parki
łączenie parki wymaga ostrożności
Zanim parka chomików zbliży się do siebie, musimy pomóc im przyzwyczaić się do swoich zapachów. W tym celu potrzebna jest osobna klatka, w której na przemian umieszczamy raz samca, raz samicę, by chomiki oswoiły się z nowym otoczeniem i naznaczyły je własnym zapachem. Gdy samica jest gotowa do pokrycia (okolice narządów rozrodczych są lekko spuchnięte), przynosimy ją do klatki, w której czeka samiec. Kopulacja powtarzana jest kilkakrotnie, a po zbliżeniu należy usunąć samicę z klatki. Jeżeli samica nie jest gotowa do pokrycia, będzie atakować samca. W takim przypadku należy niezwłocznie rozdzielić walczące ze sobą chomiki. Próby łączenia należy wówczas ponawiać codziennie, aż do momentu, gdy zaakceptuje ona partnera. Wówczas pozostawiamy chomiki w jednej klatce na 24 godziny lub dłużej (pod warunkiem, że chomiczka nie zrobi się ponownie agresywna wobec samca). Bezwzględnie należy rozdzielić zwierzęta przed spodziewanym terminem porodu.
[link widoczny dla zalogowanych]
Budowa chomika
Zmysły
Jak prawie każde zwierzę, tak i chomik posiada szereg zmysłów, niektóre lepiej, niektóre gorzej rozwinięte. Chomiki widzą bardzo nieostro, są dalekowidzami. Ich oczy ułożone są po bokach głowy, dlatego ich pole widzenia ma bardzo szeroki zakres (około 110 stopni).
W zamian za niezbyt dobry wzrok posiadają one bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu. Słyszą nie tylko zakres słyszalny dla ludzi, ale również przedział ponaddźwiękowy. Chomiki składają uszy do snu - kładą je po ciele, co ułatwia im odgrodzenie się od dźwięków świata zewnętrznego.
Chomiki posiadają również rozwinięty zmysł węchu. Jest to najważniejszy zmysł, jakim posługują się te gryzonie. Zaznaczają specjalnym zapachem swój rewir, oraz drogi, które przebywają podczas poszukiwania pokarmu. Dzięki temu potrafią znaleźć drogę powrotną do gniazda. Chomik również swojego właściciela rozpoznaje po zapachu. Dlatego należy uważać z perfumami, nie powinno się także używać zbyt intensywnie pachnącego mydła. Może to doprowadzić do tego, że nawet oswojony chomik nas zaatakuje.
Wąsy czuciowe - chomik posiada wibryssy, dzięki którym może zorientować się w terenie, gdy jest ciemno. Korzystając z wąsów czuciowych gryzoń może uniknąć spotkania z przeszkodami, dzięki nim chomik sprawdza, czy zmieści się w określonym przejściu.
Torebki policzkowe
Chomiki posiadają szereg charakterystycznych cech wyróżniających je spośród innych zwierząt. Pierwszym rzucającym się w oczy elementem budowy chomika są torebki. Do nich chomiki zbierają jedzenie, tam je przez krótki czas przechowują, a następnie transportują do gniazda. Chomik posiada dwie torebki policzkowe bo obu stronach pyszczka. Torebki te są rozszerzeniem otworu gębowego chomików. Są połączone z gardłem, ale w części tylniej odgrodzone są od niego cienką błoną. Skóra znajdująca się naokoło torebek policzkowych jest bardzo rozciągliwa. Chomik potrafi zachomikować w swoich torebkach swoją całą dzienną porcję pożywienia. Dorosłe syryjki są w stanie zgromadzić nawet do 20 gramów, przy czym torebki rozciągają się aż do "talii".
Gruczoły zapachowe
Chomik syryjski oraz chomik karłowaty chiński posiadają gruczoły zapachowe znajdujące się po obu bokach ciała - czasami są one umieszczone odrobinę wyżej w kierunku kręgosłupa. Pozostałe chomiki karłowate posiadają jeden taki gruczoł - i znajduje się on mniej więcej pośrodku brzucha. Są one zdecydowanie bardziej widoczne u chomików płci męskiej, zwłaszcza po osiągnięciu dojrzałości płciowej. U chomika syryjskiego są one zabarwione na czarno, czasami są słabiej owłosione, lub wcale. Włoski w otoczeniu są krótsze i mogą mieć czarne zabarwienie. Gruczoły zapachowe służą przede wszystkim do oznaczania swojego rewiru. Często zdarza się, że opiekunowie mylą owe gruczoły z różnymi naroślami chorobowymi.
Zęby
Chomiki posiadają z przodu w górnej i dolnej szczęce po dwa siekacze (łącznie cztery), które stale rosną. Nie posiadają one korzeni, dlatego istnieje możliwość ich wypadnięcia. Przednia część siekaczy u tych gryzoni posiada bardzo wysoko zmineralizowane, żółto zabarwione szkliwo. Dolne siekacze u chomika syryjskiego mogą sięgać (w przypadku zdrowej długości) nawet do półtora centymetra, natomiast górne 5 do 7 milimetrów. Oprócz siekaczy gryzoń ten posiada po sześć stałych, nie rosnących zębów na granicy torebek policzkowych. Posiadają one korzenie, i są to zęby na których przy złym odżywianiu może powstać próchnica.
Układ pokarmowy
W paszczy chomika pokarm ulega wstępnemu rozdrobnieniu i nasączeniu śliną. Gryzoń ten posiada bardzo dobrze rozwinięte gruczoły ślinowe znajdujące się w okolicach uszu oraz dolnej szczęki. Z paszczy pokarm zostaje przeniesiony do przełyku, a stamtąd do żołądka. Żołądek naszego pupila składa się z dwóch komór. Pierwsza z nich jest zrogowaciała, i jest jakby przedsionkiem żołądka (przedżołądkiem). Drugą stanowi tak zwany żołądek główny (właściwy) zwany również żołądkiem gruczołowym. Komory rozdzielone są za pomocą silnie umięśnionego przewężenia. W pierwszej komorze pokarm zostaje bardziej rozdrobniony, oraz ulega rozkładowi dzięki znajdującym się w niej mikroorganizmom. Pokarm zostaje w tej części około jedną godzinę. Dzięki niektórym znajdującym się tu mikroorganizmów może zostać rozłożona celuloza (do niedługich łańcuchów kwasów jak octowy, propionowy czy masłowy) - chomiki nie posiadają enzymów ją trawiących. Takie krótkie kwasy organiczne są bardzo wartościowym źródłem energii w układzie przemiany materii. Celuloza, którąc chomiki muszą przetrawić pochodzi przede wszystkim ze ścianek komórek roślinnych. Wstępnie rozdrobiony pokarm zostaje przetransportowany do drugiej komory, w której ulega dalszemu rozkładowi - tym razem za pomocą odpowiednich enzymów. Ujście żołądka zamyka się dwunastnicą. Tam znajdują się również przewód żółciowy oraz przewód wyprowadzający trzustki. W dwunastnicy zachodzi trawienie właściwe przy współpracy wydzieliny trzustki i żółci. Za dwunastnicą znajduje się silnie pofałdowane jelito czcze. Od tego odcinka układu rozdrobniony i strawiony pokarm ulega wchłanianiu. Następnym organem układu pokarmowego jest krótkie jelito biodrowe, które przeistacza się w dosyć dużych rozmiarów jelito ślepe. Tu znajdują się różnorakie bakterie, których obecność ma priorytetowe znaczenie w trawieniu pokarmów. Bez nich żaden organizm nie jest w stanie utrzymać się przy życiu. Dalej znajduje się okrężnica w kształcie litery "S". Przechodzi ona w odbytnicę, w której zachodzi odwadnianie miazgi pokarmowej. Wydzielenie produktów końcowych zawierających azot (powstających podczas przemiany materii) zachodzi dzięki nerkom. Stamtąd przechodzą one moczowodem do pęcherza moczowego.
Zdjęcie przedstawiające narządy wewnętrzne chomika:
[link widoczny dla zalogowanych]
Niezbyt dobże widać cyfry na zdjęciu. Po lewej stronie zdjęcia od góry jest 1,2,3itd aż do 10 a po prawej stronie zdjęcia jest 11,12,13 aż do23
A teraz opis zdjęcia (cyframi)
1. Przełyk - Oesophagus
2. Tchawica - Trachea
3. Węzeł chłonny - Nodus lymphaticus
4. Płuco - Pulmo
5. Pęcherzyk żółciowy - Vesica fellea
6. Trzustka - Pancreas
7. Jelito grube- Intestinum crassum
8. Jelito cienkie - Intestinum tenue
9. Pęcherz moczowy - Vesica urinaria
10. Najądrze - Epidydimis
11. Przyusznica (ślinianka przyuszna)
- Glandula parotidea
12. Ślinianka - Glandula
13. Serce - Cor
14. Wątroba - Iecur
15. Przedsionek żołądka - Ventriculus
16. Żołądek właściwy - Ventriculus
17. Śledziona - Lien
18. Jelito ślepe - Cecum
19. Nasieniowód - Ductus deferens
20. Pęcherzyk nasienny - Vesica urinaria
21. Jądro - Testis
22. Prącie - Penis
23. Odbyt - Anus
Zdjęcie przedstawiające szkielet chomika:
[link widoczny dla zalogowanych]
Chyba widać cyfry... Po lewej stronie chomika są cyfry od 1do9 pod chomikiem są cyrfry od 10do16 po prawej stronie chomika są cyfry od17do20 nad chomikiem są cryry od 21do23.
1. Czaszka - Cranium
2. Oczodół - Orbita
3. Kość nosowa - Os nasale
4. Zęby trzonowe - Dentes premolares
5. Siekacze górne - Dentes incisivi (superior)
6. Siekacze dolne - Dentes incisivi (inferus)
7. Żuchwa - Mandibula
8. Kość ramieniowa - Humerus
9. Palce - Digius (anterior)
10. Staw łokciowy - Articulatio cubiti
11. Mostek - Sternum
12. Palce - Digitus
13. Piszczel - Tibia
14. Kości stępu - Tarsus
15. Strzałka - Fibula
16. Kość udowa - Femur
17. Kość guziczna (ogonowa) - Os coccygis
18. Miednica - Pelvis
19. Rzepka - Patella
20. Kręgi lędźwiowe - Vertebrae lumbales
21. Żebra - Costae
22. Łopatka - Scapula
23. Kręgi szyjne - Vertebrae cervicales
No i już wszystko Shocked
źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Diversifed
Trochę obeznany
Trochę obeznany



Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wielkopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:17, 17 Mar 2009    Temat postu:

Fajnie,że to napisałaś. Wink
Przyda się.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mateo97
Chomikowy świr
Chomikowy świr



Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 2/5
Skąd: ŻYWIEC
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 13:02, 02 Maj 2009    Temat postu:

T naprawdę, bardzo dobre informacje, skorzystałem z nich, i polecam innym. Niektórych rzeczy nie wiedziałem, chociaż miałem już 4 chomiki, dzięki.

Zmienione na małe literki. Nie piszemy dużymi literami wszystkiego, uznawane jest to za krzyk, a na forum nie krzyczymy, tylko rozmawiamy./Marta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jarek
Prawdziwy pomocnik
Prawdziwy pomocnik



Dołączył: 29 Kwi 2009
Posty: 183
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 2/5
Skąd: Pieniężno
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 21:23, 02 Maj 2009    Temat postu:

Tak, dzięki Ci za to, że to umieściłaś.
Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
theJagerek
Chomikowa wyrocznia
Chomikowa wyrocznia



Dołączył: 14 Lut 2009
Posty: 278
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:01, 02 Maj 2009    Temat postu:

napisalas ,ze chomy powinno sie kupowac w zoologicznych. mam upatrzonego samca czysta angora syryjski u faceta ktory sprzedaje chomiki syryjskie norm, syryjki dl wl, myszki i dzungary(tak naprawde to wygladaja mi na lemingi). facet sprzedaje zwierzaki na targu. zwierzeta w bardzo dobrych warunkach. oswojone i odkarmione. sklepy zoologiczne zaopatruja sie w miedzy innymi w chomiki wlasnie na takich targach. u tego faceta kupilabym choma po 6zl gora. w zoologu sa po dyszce minimum. bardziej sie wiec oplaca kupic na targu. oprocz tego ten facet ma porozdzielane samce i samice wiec nie ma zadnych niespodzianek. a teraz mam do was pytanie CZY KUPIC CHOMA NA TARGU?

ten targ otwarty jest tylko w pt i niedziele 8-13

reszta wiadomosci fajna. ogolnie pomysl supcio


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Znawca na 100%
Znawca na 100%



Dołączył: 17 Lip 2008
Posty: 593
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Maków Podhalański
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:01, 03 Maj 2009    Temat postu:

Zoologiczny jest wg. mnie najgorszym miejscem, w jakim można nabyć zwierzątko.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Chomiczkowy Świat Strona Główna -> Różne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin