Forum Chomiczkowy Świat Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Uleczalne czy nie? Choroby, które warto znać.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Chomiczkowy Świat Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gunia631
Prawdziwy pomocnik
Prawdziwy pomocnik



Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kościerzyna
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:10, 12 Sie 2011    Temat postu: Uleczalne czy nie? Choroby, które warto znać.

Alergia
Chomik może być uczulony na trociny z niektórych gatunków drewna używane jako wyściółka, pożywienie wysokoenergetyczne jak owies, zboża i kukurydza, materiał na gniazdo, środki do czyszczenia klatki czy kurz. Objawami są problemy z oddychaniem, wysypka skórna, intensywne drapanie, kichanie, łzawienie oczu, utrata sierści, podrażnienie łap lub objawy żołądkowe.
Jeżeli chomik ma jednocześnie kilka objawów alergicznych należy go zawieźć do weterynarza. Konieczne jest ustalenie przyczyny alergii. Trociny można zastąpić tymczasowo papierem klozetowym, zastosować przez kilka dni dietę z psich ciastek i zmianę pomieszczenia. Jeżeli znalezione źródło alergii zostanie usunięte, chomik bardzo szybko powraca do zdrowia.
Biegunka miękki lub płynny stolec usunąć z jadłospisu pokarm wilgotny. Podawać suchy pokarm, siano, słabą herbatę i napar z rumianku
Brak rui
U chomików wschodnioazjatyckich występuje w stadzie gdzie samica dominantka wydzielając feromony nie dopuszcza do dojrzałości i wystąpienia rui u samic podporządkowanym. Samice podporządkowane należy oddzielić do osobnych pomieszczeń i połączyć z samcami. U chomików zachodnioazjatyckich brak rui w okresie jesienno-
zimowym jest normalny
żeby do tego nie dopuścić pod koniec
września stawiamy wiwarium w ciepłym miejscu tzn. 15-18 stopni
Celsjusza.
Ektoparazytoza
Wywoływana przez ektopasożyty roznoszone przez zainfekowane chomiki lub siano, jest trudną do wyleczenia i bardzo zaraźliwą chorobą skórną. Objawami są zmiany zapalne naskórka, zgrubienia, pofałdowania, wypadająca sierść, łuszczenie się skóry, bardzo intensywne drapanie.
Chore zwierzę należy odizolować od innych
chomików, usunąć wszelkie siano zastąpując je przejściowo papierem klozetowym, klatkę gruntownie zdezynfekować środkiem do dezynfekcji klatek dla małych zwierząt (do nabycia w sklepie zoologicznym), oraz udać się do weterynarza.
Gruźlica rosnąca gorączka, pogarszająca się kondycja zwierzęcia wizyta u weterynarza w celu potwierdzenia diagnozy, uśpienie zwierzęcia lub jego śmierć
Grzybica skóry ciągłe drapanie się, zaczerwienienia skórne wizyta u weterynarza lub zakupienie specjalnych preparatów w sklepie zoologicznym
Grzybica worków policzkowych
Chomiki trzymane w dużych grupach boją się wypróżniać swoich toreb do spiżarni bowiem boją się, że utracą ich zawartość dlatego trzymają w nich pokarmy różnej wilgotności i świeżości, często organizmy saprofityczne dostające się z karmą w tak odpowiednie warunki do rozwoju jak wnętrze torby policzkowej stają się chorobotwórcze często atakują również inne części przewodu pokarmowego. Chomik taki chudnie bez przyczyny i chodzi z wiecznie napchanymi workami policzkowymi
Chomika takiego się
nie leczy, jak już to tylko objawowo i pomocą weterynarza, często koszty przekraczają wartość rynkową zwierzęcia. Chorobie tej lepiej zapobiegać niż leczyć przez trzymanie chomików w odpowiednich dobranych grupach wiekowych, nie podawanie chomikom
karmy zapleśniałej i nadpsutej, codzienne usuwanie nie zjedzonych resztek pokarmu, nie podawanie pod żadnym pozorem
chomikom serów pleśniowych typu: Camembert.
Infekcja oka
Nie leczona szybko antybiotykami przerzuca się na cały oczodół, później do mózgu. Objawami są mrużenie oczu, sklejanie się powiek, łzawienie, wydzielina ropna z oczu, z czasem cała gałka oczna robi się wypukła i pojawia się na niej strup.
Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy udać się do weterynarza aby przepisał antybiotyk.
Infekcja ucha
Nie leczona może doprowadzić do stanu zapalnego. Powodem są brak odpowiedniej temperatury powietrza, przeciągi. Na uchu pojawia się obrzęk, chomik wykazuje zaburzenia równowagi, trzyma głowę pochyloną na jedną stronę.
Zwierzęciu należy podawać antybiotyki
przepisane przez weterynarza. Chomika trzymać w ciepłym, zacisznym i nieprzewiewnym miejscu.
Infekcje dróg moczowych
Powodem mogą być złe odżywianie, podawanie pokarmu zawierającego dużą ilość tłuszczy, wówczas mocz zwierzęcia ma odczyn bardziej alkaliczny, trzymanie chomika w niewystarczająco ciepłym miejscu. Objawami są obfite wydalanie moczu, krew w moczu, silne pragnienie, kwiczące odgłosy chomika w trakcie oddawania moczu, otępienie.
Należy udać się do weterynarza aby przepisał
antybiotyki. Zwierzę należy trzymać w cieple, zapewnić dużą ilość świeżej wody do picia, klatkę zdezynfekować płynem do dezynfekcji dla małych zwierząt (do nabycia w sklepie zoologicznym), aby zapobiec rozwojowi grzyba w miejscu gdzie był przez chomika oddawany mocz.
Kokcydioza
Chorobę charakteryzuje krwawa biegunka, zwierzęta zarażają się w sklepach od królików i ptaków.
Należy podawać odpowiedni antybiotyk oraz skonsultować się z weterynarzem
Liszaj strzygący
Powoduje różne długości włosów, sierść jest nierówna, jakby przystrzyżona.
Schorzenie jest trudne do wyleczenia. Stosujemy
maść np. Mycochlorin 2 razy na dzień z przerwą na dwa tygodnie, potem znowu aż do ustąpienia objawów.
Mokrego ogona
Nęka ona młode syryjki, zbyt szybko oddzielone od matki. Chomiki dżungarskie też chorują na tą chorobę Chomik ma okolice odbytu w kale. (Dokładny opis możecie znaleźć TUTAJ). Ta choroba jest w 90% nieuleczalna, lecz jeśli masz nadzieję to odwiedź weterynarza
Nastroszone futro
Chomik posiadający futro nastroszone, ale suche, szukający miejsc odosobnionych, nie uczestniczący w życiu stada jest z pewnością chory lub przegrzany.
Gdy wiwarium stoi na
nasłonecznionym miejscu trzeba sprawdzić temperaturę panującą w
wiwarium. Jeśli jest zbyt wysoka to przestawić je w inne miejsce.
Temperatura dla chomika powinna wynosić 18-21 stopni Celsjusza,
wilgotność powietrza 40-60%
Nerwowa
Przyczyną może być niedobór witamin lub niepełnowartościowe jedzenie. Chorują na nią głównie stare chomiki, ale dla młodych też jest bardzo niebezpieczna. Objawami są brak zainteresowania oraz ataki, chomik traci przytomność i robi się sztywny.
Choremu zwierzęciu podajemy witaminę B1 lub B kompleks w małych ilościach pokruszonej tabletki. Gdy chomik nadal miewa ataki należy go zawieźć do weterynarza.
Nicienie
Bytujące saprofityczne i takie dostające się z pokarmem wywołują uporczywe biegunki nie dające się zahamować dostępnymi środkami. Chomiki chudną i padają.
Odrobaczanie tych zwierząt jest
nieopłacalne, z resztą brak jest odpowiednich środków. W tym przypadku można tylko odpowiednio zapobiegać przez higieniczne żywienie.
Niedobory pokarmowe
Prowadzą do wypadania włosów, chudnięcia, apatii, u młodych
chomików do opóźnień i wad rozwojowych, które są skutkiem
niedoboru witamin i składników mineralnych w pożywieniu.
Należy
podawać mieszankę ziaren dla chomików, która jest podstawowym
pokarmem. Po stwierdzeniu niedoboru pokarmowego podawać
chomikowi przez pewien czas dodatkowo witaminy
Odwodnienie (Dehydratacja)
Może wystąpić gdy chomik ma biegunkę lub cierpi na przegrzanie.
Zwierze jest słabe, ciężko oddycha, jego ciało wydaje się
chudsze. Aby sprawdzić czy chomik jest odwodniony należy wziąć
fałdę skórną na grzbiecie i puścić, wówczas skóra powoli się
wygładza
Chomikowi należy do pyszczka powoli i ostrożnie podać przez strzykawkę lub pipetę aptekarską wodę z odrobiną cukru i soli. Jeżeli nie ma biegunki można podać owoce z dużą zawartością wody np. jabłko, arbuz, melon. W ciężkich
przypadkach odwodnienia konieczna jest infuzja (podskórny zastrzyk z płynem fizjologicznym) przeprowadzona przez weterynarza.
Pchły i wszy
Pasożyty zewnętrzne przeniesione na chomiki z psa lub kota.
Można je zauważyć jak poruszają się wśród sierści, zwierze jest nerwowe, drapie się do krwi i rozdrapuje swędzące miejsca powodując ogniska zapalne widoczne jako strupy.
Pomieszczenie i
zwierzę kąpiemy w szamponie owadobójczym dla psów. Szampon
rozcieńczamy w stosunku 1:10.
Powikłania ciąży i porodu
Najczęściej jest to zatrzymanie lub opóźnienie porodu.
Należy
wtedy zasięgnąć porady weterynarza, gdyż grozi to obumarciem płodów i ropomaciczem u samicy.
Przegrzanie

Zwane czasem śpiączką, występuje gdy temperatura otoczenia jest
wysoka i dobiega 30 stopni np. podczas upałów. Chomik leży
płasko, jest częściowo lub całkowicie bezwładny.
Zwierze należy umieścić w chłodniejszym pomieszczeniu, można dodatkowo bardzo delikatnie spryskać chomika rozpyloną wodą z rozpryskiwacza.
Jeżeli stan chomika się nie poprawi trzeba udać się do weterynarza, który dokona infuzji (zastrzyk podskórny). Na przegrzanie podatne są szczególnie stare chomiki.
Przerost zębów chomik nie wspina się, nie grzebie w ściółce, mało je, staje się agresywne wizyta u weterynarza.
Przechłodzenie (Hypotermia)

Występuje głównie u chomików syryjskich gdy temperatura otoczenia zostanie nagle obniżona lub z braku wody pitnej. Jednak niekiedy przyczyny przechłodzenia są nieznaczne. Chomik jest sztywny, zimny i przy niewyczuwalnym oddechu może się wydać nieżywy.
Zwierze należy przenieść w ciepłe pomieszczenie aby się obudziło ze stanu przechłodzenia, które może trwać od 30 do 60 minut, zapewnić dużo jedzenia, picia i pozostawić w spokoju. Jeżeli chomik się nie obudzi należy go zawieść do weterynarza, gdyż możliwe jest obudzenie w namiocie tlenowym.
Przeziębienie (zapalenie dróg oddechowych) osowiałe zachowanie, wyciek z nosa i oczu, brak apetytu umieśćmy terrarium w ciepłym miejscu (np. obok grzejnika), wizyta u weterynarza
Rak
Występuje częściej u samic niż u samców. Formy raka atakujące organy wewnętrzne są trudne do leczenia, w przeciwieństwie do form zewnętrznych, które można leczyć z powodzeniem operacyjnie. Często trudno jest odróżnić wrzód od raka. U chomika dotkniętego rakiem może się rozwinąć twardy, szybko rosnący góz, często występuje utrata sierści, otępienie, osłabienie. W przypadku raka macicy może wystąpić krwotok z okolic narządów płciowych.
Chore zwierze należy zawieść do weterynarza, gdyż szybka
diagnoza zwiększa szanse powodzenia leczenia.
Ropomacicze w okolicach dróg rodnych samiczki występują krople ropy, następnie tworzą się czopy ropne Masowanie podbrzusza oraz wizyta u lekarza weterynarii
Roztocza i świerzb
Pochodzą od zwierząt chorych i pomieszczeń, w których się
znajdowały. Na skórze powstają guzki i pęcherze, wywołują świąd powodujący drapanie się zwierzęcia. Pęcherze pękają a z nich wylewa się ciemno brązowa ropa, która zasycha tworząc strupy zlepiające włosy. Świerzb atakuje najczęściej uszy zwierzęcia tworząc na nich strupy.
Zwalczamy go preparatem przeciwko
świerzbowcom, smarując patyczkiem do uszu porażone przez
pasożyta miejsca, co 2-3 dni. Musimy uważać by nie wlać preparatu do uszu.

Skaleczenie rany, krwawienie, strupy posmarować jodyną (w rękawiczkach) lub zdezynfekować wodą utlenioną i zasypać pabiamidem
Śmierć ze starości chomik dużo śpi, rzadko wychodzi z domku, chudnie i ślepnie. Jednak nie sprawia mu to żadnego bólu niestety nic na to się nie da poradzić. Należy tylko podawać chomikowi jego ulubione jedzonko. On za parę dni po prostu zaśnie i się już nie obudzi.
Świerzbowiec Na brzegach uszu tworzą się ropiejące i zasychające strupy strupy przemywamy novoscabinem co 2 dni
Tasiemczyca
Chomiki są bardzo chude i stale chudną mimo odpowiedniego apetytu. Są bardzo nerwowe i pobudliwe. Chorobę tą trudno rozpoznać i zwierzęta w wyniku wyniszczenia padają. Tasiemce wywołują też chorobę mokrego ogona, która objawia się galaretowatym kałem i apatią.
Wizyta u lekarza weterynarii
Tłuste futro
Objawem jest tłuste i zapocone futerko. Wygląd futerka wskazuje
na nieprawidłowości w żywieniu. Żywienie ubogie w witaminy
natomiast bogate np. w czekoladę, wafelki i inne produkty lubiane przez chomiki, a których pod żadnym pozorem nie powinno się im podawać. Tłuste futerko spowodowane jest też zbyt słabą wentylacją w pomieszczeniu dla chomików np. akwarium przykryte szybą wspartą jedynie na narożnikach.
Należy podawać pokarm witaminowy, zapewnić lepszą wentylację pomieszczenia.
Zapalenie mózgu zaburzenia równowagi, chomik nieprawidłowo trzyma głowę wizyta u weterynarza w celu potwierdzenia diagnozy, uśpienie zwierzęcia lub jego śmierć
Zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych (LCM) Zapadają na nie wyłącznie młode chomiki syryjskie. Choroby nie stwierdzono u chomików karłowatych,
Objawami są chudnięcie, wypadanie sierści, światłowstręt.
W odróżnieniu
od właściwego zapalenia opon mózgowych jest samouleczalne. Trwa ok. 2 - 3 tygodni.
Zapalenie płuc kichanie, charczenie umieścić chomika obok grzejnika. Ale jeśli miał gorącą temp. to umieścić go w chłodniejszym miejscu, udanie się do weterynarza
Złamania utykanie, trudności w poruszaniu wizyta u weterynarza i ograniczenie ruchu zwierzęciu
Zatwardzenie wzdęty brzuszek, trudności w wypróżnianiu podawać jabłka i marchew

zaniezanie/choroba/objawy/co zrobić/

zielony-dość łatwe do wyleczenia
pomarańczowy-stanowiące większy problem
czerwony-śmiertelne lub prawie nieuleczalne

Temat już był tylko, że ja trochę bardziej rozwinęłam.


Fragmenty zapożyczone....


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ebichu
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik



Dołączył: 28 Gru 2011
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:29, 30 Gru 2011    Temat postu:

*dodaje do ulubionych* Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Milenka
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik



Dołączył: 14 Gru 2011
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rzeszów
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:30, 31 Gru 2011    Temat postu:

Nie wiedziałam że jest tyle chorób 3

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
moonvelvet
Admin
Admin



Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 1199
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 12 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:56, 02 Sty 2012    Temat postu:

Milenka, w regulaminie jest "nie pisz postów nic nie wnoszących do tematu".

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez moonvelvet dnia Pon 18:57, 02 Sty 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Chomiczkowy Świat Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin